Mezun Girişimlerimiz

Kuluçkamızda yeşermiş ve artık mezun olmuş Startup’larımız aşağıda listelenmiştir. Bazı girişimcilerimiz hem öğrenci olarak çatısı altında olduğumuz Alp Oğuz Anadolu Lisesi’nden mezun olmuş ve üniversite serüvenine başlamış aynı zamanda kuluçkamızdaki girişimcilik yolculuğunun da sonuna yeni bir seviyeye geçme zamanı gelmiş durumdadır.

Video Ders Notları (https://videodersnotlari.art.blog/)

Video Ders Notları Startup Garaj Alp Oğuz ön Kuluçka

Üniversiteye hazırlık sürecinde video anlatımı olan derslerin yazılı ders notuna dönüştürülerek ücretsiz olarak internet kullanıcılarına sunulduğu bir blog/website. İçerik bazlı girişimlerinin iki kurucusu da Garaj Alp Oğuz’dan yani Alp Oğuz Anadolu Lisesi‘nin değerli iki öğrencisi. https://videodersnotlari.art.blog/ alan adında çalışmalarını yayınlıyorlar.

Co-Founders : Necati Canberk Ezgü, Göktuğ Usta

Bu Startup 2021 Haziran ayında mezun olmuştur. Girişimcilerimize yaşamların kalan bölümünde sağlık, mutluluk, başarı ve yepyeni girişimcilik serüvenleri dileriz…

3 Ocak 2021 tarihinde EntreCom platformunda katıldığı yatırım turunda tohum yatırım alan mezun girişimcilerimiz.

Alp Oğuz English Portal // İngilizce Alıştırmalar

Bu girişim kurucusu tarafından 2022 yılında askıya alınmıştır. İlgilenenler ve iletişime geçmek isteyenler iletişim kurmak için Göksel Şimşek‘e yazabilirler.

https://www.alpoguzenglish.com/ (web sitesi aktif değildir)

Lise öğrencileri için İngilizce alıştırmalar ve öğrenme içeriklerinin bulunduğu, ücretsiz üye olunarak yararlanılabilen web sitesidir. Bu sitenin temeli aslında 2014 yılında atıldı. O sene çok az bir içerikle daha çok dosya paylaşma amacıyla kurmuştum. Bir süre kullandım . Sadece kendi girdiğim 2 sınıfa duyurduğum için 40 civarı üye vardı. O zamanlar öğrenciler teknoloji ve internet ile bugünkü kadar iç içe değildi. Pandemi nede ile de olsa günümüzdeki gibi eğitim aracı olarak benimsenmemişti. Oyun aracı olarak kabul görüyordu. Bundan dolayı sessiz ve devamı olmayan bir girişim olarak kaldı. Ta ki geçen eğitim döneminde pandemi nedeni ile okullar kapanana kadar. Mart ayı ve sonrası dönemde belirsizlikler had safhada olduğundan çok fazla online ders te yapılamadı. İngilizce branşı olarak kaynakların yetersizliği beni bu siteyi tekrar kullanıma açmaya teşvik etti. Arada 6 yıl geçmişti ve İngilizce eğitimi ile ilgili çok fazla değişim yaşandı. Sınıflara akıllı tahtaların girmesi ile branşımızla ilgili çok başarılı akıllı tahta uygulamaları kullanmaya başladık. Bunların her biri ben de bir ilham kaynağı oldu. Sitede yapmayı amaçladığım şey öğrencilerimizin derste öğrendiklerini derslerine paralel olarak interaktif ortamda pekiştirecekleri ve aynı zamanda ders dışı dinleme ve okuma çalışmaları yapabilecekleri bir siteydi. Şu an işin başındayım çünkü müfredata paralel olarak içerik eklenmesi ile site daha da büyüyecek. Ayrıca okulumuz bünyesinde Garaj Alp Oğuz kuluçka merkezinin faaliyete geçmesiyle ben de hiç yabancısı olmadığım web tasarımı, yazılım ve internet konuları tekrar su yüzüne çıktı. Bundan çok memnunum.*

* Kurucu (Founder) : Göksel Şimşek

Aliağa Rehberi // Aliağa’nın En Güçlü Rehberi // Bu Girişim 2023 Yılı Başlarında Sonlandırılmıştır.

Aliağa Rehberi Girişimi, 2019 yılında bir alan adına sahip olmuştur. Aynı yıl Akademi Alp Oğuz bünyesinde çalışmalar yapan öğrencilerin okulun öğle aralarında yaptıkları ekstra çalışmalar esnasında girdikleri veriler, eklentiler, bileşenler, wordpress düzenlemeleri ile onlarca içeriğe kavuşmuştur. 2019 Eylül’ünden 2020’nin 13 Mart’ına kadar (Covid-19 Pandemisi ilan edilene değin) Akademi üyesi öğrencilerimiz birçok adresin tarifini, iletişim bilgisini, harita üstündeki yerini, varsa fotoğrafını web sitesine kayıt etmişlerdir. Adres tanımları elle yazılmıştır. Bu ekibi tanımak için buraya tıklayınız.
Esasen 2018 yılında kuluçka merkezinde yapılan bir beyin fırtınası sonucunda filizlenmiş olan fikir, web sitesi için alan adı (domain) satın alınmasına karşın 2019 ortalarında ancak faaliyete başlamıştır. Aliağa ilçesinin tanıtımın yapmak, iş yerlerini, kamu kurumlarını tanıtmak için zengin içerikler sunmaktadır. Aliağa’da ne yenir, nereye gidilir? Nerede kalınır? Aliağa’da otel arıyorsanız, Aliağa’da yemek için restoran, lokanta arıyorsanız Aliağa Rehberinde adreslerini, telefon numaralarını bulabilirsiniz. En güçlü yanı ise Aliağa’daki yerlerin yol-ulaşım tariflerinin insancıl olmasıdır. Gerçekten “yolda kimse sorsan gösterir” şeklinde anlatımla, Aliağa’yı bilmeyen ziyaretçilere de adres bulma noktasında kolaylık sağlamaktadır. Muhtemel gelir modelinin özünü ilerleyen zamanlarda iş yerleri ile karşılıklı işbirliği oluşturacaktır.

Kurucu: Olcay Büyükçapar, 2019-2022 Akademi Alp Oğuz Üyeleri