SCRATCH NEDİR?

Scratch programı eğlenceli bir ortamda resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirebileceğimiz, kendi animasyonlarımızı, bilgisayar oyunlarımızı tasarlayabileceğimiz ya da interaktif hikayeler anlatabileceğimiz ve paylaşabileceğimiz bir grafik programlama dilidir. Amerikada bulunan ve de birçok alanda dünyanın en iyi üniversitesi seçilen MIT(Massachusetts Institute of Technology) tarafından 2003 te çıkartılmıştır

Scratchi diğer geleneksel programlama dillerinden ayıran özelliği ise 8-16 yaş arası çocuklar için tasarlanması, basit bir ara yüze sahip olması ve de kullanıcının istediği fonksiyonları fareyle sürükleyerek kullanabiliyor olmasıdır. Çoklu dil desteği, gerçek dünya ile bütünleşme, paylaşıla bilirliğin fazla olması, medyanın programlanabilir olması gibi temel özellikler de Scratchi kullanılması kolay hale getiriyor.

Ayrıca Scratchin ana sayfasında kullanıcıların yaptıkları işleri oynayıp güzel vakit geçirebilirsiniz. Diğer kullanıcıların işlerine yorumlayabilir ve de yardımcı olabilirsiniz.

Scratchin 5-7 yaş arası çocuklar için geliştiren bir başka programı da ScratchJR dır. ScratchJR Scratchin dahada basitleştirilmiş halidir. Ayrıca ScratchJR Play store da ve APP store de ücretsiz olarak kullanılabilir

Bu inceleme yazısı Furkan Kara tarafından hazırlanmıştır.

KAYNAKÇA:

  • https://www.makerteknoloji.com/bizden-yazilar/scratch-nedir
  • https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Scratch_(programlama_dili)#:~:text=Scratch%2C%20ABD’de%20bulunan%20MIT,aray%C3%BCze%20sahip%20bir%20programlama%20dilidir.
  • https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Massachusetts_Teknoloji_Enstit%C3%BCs%C3%BC
  • https://scratch.mit.edu/
  • https://www.egitimcantasi.com/uygulamalar/scratchjr/

One Response to “SCRATCH NEDİR?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir